• Przedszkole nr 1 "Bajka"

to najstarsze przedszkole w naszym mieście.

Oto kilka najważniejszych faktów z jego historii.

23.04.1945

To data otwarcia pierwszego przedszkola w Pleszewie. Mieściło się wówczas na ulicy Karola Marcinkowskiego, obecnej Wojska Polskiego w  dzisiejszym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej.

Powstało dzięki staraniom pani Marii Przybylanki i pani Zofii Helwiżanki, które otrzymały z Inspektoratu Szkolnego w Jarocinie polecenie stworzenia takiej placówki. Stanowisko kierowniczki przedszkola obejmuje wówczas pani Zofia Helwiżanka (później Soppart), o której pracy pisał "Kurier Wielkopolski" w następujący sposób:

Zdołała ona mimo znacznych trudności nie tylko zorganizować przedszkole, ale i wyposażyć je w niezbędny sprzęt i zabawki i postawić na odpowiednim poziomie.

Kolejno kierownicze stanowiska obejmują: w 1954 r. - pani Weronika Jamry, w 1958 r.  - pani Aniela Reich, w 1976 r. - pani Bajda, w 1978 r. - pani Anna Wujs ,w 2000 r. - pani Danuta Prusinowska - Zmyślony, która funkcję dyrektora pełni do dziś.

20.12.1991

Przedszkole nr 1 zostaje przeniesione do nowego budynku przy ul. Gen. J. Hallera 30, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Uroczyste otwarcie przedszkola odbyło się 20 grudnia 1991 r.  W czasie tej uroczystości ksiądz proboszcz Józef Maciołek dokonał poświęcenia budynku. Burmistrz Hasiński natomiast podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowej placówki.

11.06.2005

W maju 2005 r. Rada Miejska w Pleszewie na wniosek dyrektora przedszkola pani Danuty Prusinowskiej - Zmyślony, Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców  podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Przedszkolu nr 1. Uroczystość nadania imienia odbyła się 11 czerwca 2005 r. wraz z obchodami 60-lecia placówki.

Od tego dnia nasze przedszkole nosi imię „Bajka”.